A színkeverés egy remek szórakozás, amivel érdemes kísérletezni, de nem árt tisztában lenni néhány dologgal, mielőtt belefogunk. Nézzük, mik a színkeverés alapjai!
A színkeverés alapjaihoz tartozó legfontosabb fogalom: a szín
A színkeverés alapjaihoz fontos először is tisztázni mi a szín fogalma. A szín lehet egyszerre fény tulajdonsága, tárgy tulajdonsága, érzékelés sajátossága:
- Fény tulajdonsága: A fénysugár a szemünkbe jutva valamilyen érzéket kelt bennünk. Ez attól függ milyen a fénysugár hullámhossza, A látható fények kb. 380-760 nm hullámhossz közé esnek.
- Tárgy tulajdonsága: A tárgyak tulajdonsága, hogy a tárgyra eső fehér fénykülönböző hullámhosszú részeit milyen mértékben, arányban nyeli el, vagy veri vissza.
- Érzékelés szempontjából a szín a megkülönböztethetőség egyik eszköze.
Milyen színkeverési technikákat érdemes tudni a színkeverés alapjaihoz?
A színkeverés alapjaihoz hozzátartozik, milyen technikákat használunk. Attól függően milyen felületet, eszközöket használunk többféle lehetőség van a színkeverésre:
- Additív: Ezt a technikát televízióknál vagy más képalkotó eszközöknél használják. Apró pontocskákból állnak, amit a szem felfog.
- Szubtraktív: Ezt az elvet a fotózásnál, nyomtatóknál használják. Jellemzője, hogy a felületre felvitt szín az alul lévő réteget nem fedi le, hanem módosítja azt.
- Integrált: Olajfesték, vagy akril festéknél használjuk. Ezek a festékek teljes fedést biztosítanak a felületen, mivel a parányi színpigmentek a nekik megfelelő színt verik vissza, míg a többit elnyeli.
Színkeverés alapjai gyakorlatban
A színkeverés alapjai mindig alapszínek (vagy elsődleges színek) keverésével történik. Az alapszínekből lesznek másodlagos színek, amelyek további keveredéséből jönnek a harmadlagos színek.
Alapszíneknek nevezzük, azokat a színeket, amelyből minden más színt ki lehet keverni ezek a következők: a kék, sárga, piros. Ha a színkeverés alapszínekből történik akkor másodlagos színek jönnek létre, mint pl. zöld, narancssárga, lila. Amikor a másodlagos színeket, összekeverjük az elsődleges színekkel akkor a harmadlagos színeket hozunk létre:
- sárga + pici barna = okker, vagy mustársárga
- piros + fehér = rózsaszín
- kék + sárga + fehér = menta
- fekete + fehér = szürke
- piros + kevés kék + fehér = krém, vagy bézs
- sárga + fehér = vanília
- kék + kicsi sárga = türkiz, esetleg azúr
- kevés barna + sárga = arany vagy mustár színű lesz
Hasznos tanácsok a színkeverés alapjaihoz
- Amennyiben sötétebb színeket szeretnél, akkor keverj bele feketét, ha világosabbat, akkor pedig fehéret.
- Ha új színnel festesz, akkor előtte mosd el az ecsetet, majd a vizet húzd le, festékes vizet pedig cseréld gyakran, mert a színeket sötétíti.
- Ne keverj össze komplementer színeket, mert akkor szürke színe lesz!
- Diszharmonikus színeket ne használj, a végeredmény kedvezőtlen lesz! Ezek a színek általában ugyanabból az alapszínből készültek. (pl. élénk rózsaszín és gesztenyebarna, mindkettő a vörös egyik árnyalata)
- A tempera erőteljesebb színeket kölcsönöz, mint a vízfesték.
- Figyelj a víz mennyiségre, ha túl sok vizet használsz, akkor elmosódik az eredmény és sokkal halványabb lesz a végeredmény!
Felhasznált források: kreativlakas.com hogyankell.hu kreativliget.hu muveszhaz.com szinkeveres.info
Nemreg kezdtem el festeniujara. Most 62.éves.vagyok és utoljara 1u éves koromben festettem. Ózvegy lettem.4.éve .Valahogy nemfogom fel.a.szinkeverestcsak.megyeka fejem utan. Kerdesem az hogyan tanuljam megba sz keverest helyesen mi.a.megertesifilyamata?. Most nemfestek nemre strokot kapza haaegnek enyét.
Most ezta betegsegeme az idót arra szeretnem hasznalnihogy meg ertsem vegre a színek helyes keverési folyamatat. Köszönöm asegitseget. Oszkár